سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 15 خرداد 1396 در ساعت 21 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

تکثیر بنفشه آفریقایی بنفشه آفریقایی تکثیر

بنفشه آفریقایی علاوه بر تنوع بسیار زیاد در رنگ و فرم گل ها و برگ هایش، به دلیل قابلیت تکثیر آسان آن در داخل منزل، به عنوان محبوب ترین گیاه آپارتمانی، لقب "عروس گل های آپارتمانی" را به خود اختصاص داده است.

بنفشه آفریقایی به چهار روش زیر، قابل تکثیر می باشد:

1) تکثیر از طریق برگ

2) تکثیر از طریق بذر

3) تکثیر به روش کشت بافت

4) تکثیر با استفاده از پاجوش

در ادامه به طور دقیق تر با هر یک از این روش ها آشنا می شویم:

1) تکثیر بنفشه آفریقایی از طریق برگ

هر بوته بنفشه آفریقایی دارای سه دسته برگ می باشد:

- برگ های کوچک مرکزی

- برگ های متوسط میانی (مناسب جهت تکثیر)

- برگ های بزرگ انتهایی (برگ های ردیف آخر)

بهترین برگ برای تکثیر بنفشه آفریقایی که از آن گیاهچه های بیشتر و با قدرت رشد بالاتر بوجود خواهد آمد، مربوط به برگ های ردیف میانی می باشد. در پروسه تکثیر از طریق برگ، از هر برگ بنفشه آفریقایی، بسته به کیفیت و میزان سبزینگی موجود در آن، به طور متوسط، بین 3 تا 5 بوته جوانه خواهد زد.

پس از انتخاب برگ مورد نظر از ردیف میانی بوته بنفشه آفریقایی، با استفاده از یک کاتر یا چاقو تیز که قبلا آن را تمیز نموده و شسته ایم، برگ مورد نظر را از ابتدای دمبرگ از بوته جدا می کنیم، سپس دمبرگ را به طول حدود 2 سانتی متر، به طور مورب (کج) بریده و کوتاه می کنیم.

در ادامه در داخل یک گلدان مناسب به قطر دهانه 8 سانتی متر، به ارتفاع یک سانتی متر پرلیت ریخته و بر روی آن خاک مخصوص بنفشه آفریقایی می ریزیم و سوراخ کوچکی به عمق دو سانتی متر در سطح خاک ایجاد نموده و تنها قسمت دمبرگ برگ مورد نظر را در داخل آن به صورت کج قرار می دهیم و کمی با انگشت خاک اطراف دمبرگ را فشار داده تا در محل خود ثابت شود. به این دلیل برگ را به طور کج در داخل خاک قرار میی دهیم که حداکثر میزان نور به سطح برگ برسد.

تکثیر بنفشه آفریقایی با استفاده از برگ

تکثیر بنفشه آفریقایی با استفاده از برگ

برگ کاشته شده را در فاصله 20 تا 30 سانتی متری پشت پنجره قرار داده و عمل آبیاری در داخل زیرگلدانی را هر سه روز یکبار انجام می دهیم.

بهترین پنجره برای قراردهی بنفشه آفریقایی به ترتیب پنجره رو به جنوب، شرق، غرب و شمال می باشد.

پس از حدود یک تا یک و نیم ماه بعد، جوانه کوچگی از کنار برگ از زیر خاک خارج شده و به تدریج بزرگ تر می شود و در بیشتر موارد پس از سه چهار ماه، برگ مادر به تدریج از بین رفته و گیاهچه ها به رشد خود ادامه می دهند.

همان طور که قبلا توضیح داده شده، از هر برگ چندین گیاهچه بوجود می آید که تقریبا هر 3 یا 4 برگ مربوط به یک گیاهچه می باشند و بایستی پس از 5، 6 ماه که از زمان کاشت تک برگ اولیه گذشت، اقدام به جداسازی گیاهچه ها نمود و هر گیاهچه را به طور مستقل در داخل یک گلدان قطر 8 یا 10 سانتی متری کاشت.

 

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

آرش عسکری :
0 0
آیا بذر بنفشه افریقایی در بازار به فروش میرسد؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام. خیر. تنها گیاهچه از گونه های مختلف موجود هست.
مدیریت : آرش عسکری
0 0
سلام. روش تکثیر بنفشه آفریقایی در دنیا و حتی در گلخانه های بزرگ جهانی به روش قمه زنی برگ هست. روش تکثیر از طریق بذر رایج نیست. مگر برای کارهای تحقیقاتی و تولید هیبرید های جدید در آزمایشگاه. به همین دلیل بذر بنفشه آفریقایی در دنیا به فروش نمی رسد. برای تکثیر باید از روش قلمه زنی برگ اقدام کنید.
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()