سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 15 دی 1395 در ساعت 20 : 7 دقیقه | نظرات کاربران ( 21 )

 

هر گیاهی فارغ از اینکه در طبیعت و محیط بیرون رشد می کند یا در منزل شما و در گلدان، به احتمال زیاد در معرض آفات و بیماری های مخصوص به خود قرار دارد و طبیعتاً بنفشه آفریقایی هم از این قاعده مستثنا نیست. به همین خاطر بر خود لازم دانستیم تا اطلاعاتی مختصر، مفید و کاربردی در خصوص آفت ها و بیماری های شایع بنفشه آفریقایی و نیز روش های پیشگیری و درمان آن ها را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم. با شناخت آفت ها و بیماری ها و نیز اثرات مخرب آن ها روی بنفشه های آفریقایی، قادر هستید در صورت حمله، از روی آثار حمله ایجاد شده، نوع آفت را تشخیص داده و راه مبارزه را تشخیص دهید. زیرا بعید است که در طول نگهداری گیاهان با یک یا چند آفت مواجه نشوید. خوشبختانه بنفشه آفریقایی به تعداد کمی از آفت ها دچار می شود که فقط برخی از آنها صدمه جدی برای گیاه به وجود می آورند. به امید آنکه با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر می شوند، همواره بنفشه های آفریقایی شاداب و بدون آفت و بیماری داشته باشید.

1- بیماری قارچی سفیدک پودری

سفیدک پودری (Powdery Mildew)، نوعی بیماری قارچی است که معمولاً گیاهان زیادی را درگیر می کند. این بیماری در خصوص بنفشه آفریقایی نیز شایع هست و به جرات می توان گفت تمامی افرادی که بنفشه آفریقایی نگهداری می کنند حتما با این پدیده روبرو بوده اند.

آثار این بیماری معمولاً با ایجاد یک لایه سفید رنگ روی برگ ها، روی ساقه گیاه و حتی پشت غنچه ها و گل ها نمایان می گردد. این لایه سفید رنگ به گونه ای است که در نگاه اول به نظر می رسد آرد روی برگ های گیاه ریخته است. 

                                                           

خوشبختانه این بیماری به راحتی قابل درمان است. در مراحل ابتدایی، با شستشو برگ ها به وسیله صابون مخصوص شستشو برگ این مشکل برطرف می گردد.

                                                                                     

اگر این بیماری گسترش پیدا کرده باشد و یا تعداد زیادی از بنفشه های آفریقایی شما را درگیر کرده باشد، توصیه می شود از قارچ کش مخصوص بنفشه آفریقایی استفاده نمایید. با دو بار سم پاشی به وسیله قارچ کش، سفیدک پودری کاملاً از بین خواهد رفت.

ذکر چند نکته در اینجا ضروری است. در نظر داشته باشید تا زمانی که عامل ایجاد سفیدک پودری را از بین نبرید، مجدد روی بنفشه هایتان ایجاد خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد سفیدک پودری، در نگهداری بنفشه های آفریقایی خود به نکات زیر توجه بفرمایید:

1) گلدان های بنفشه آفریقایی خود را خیلی فشرده و متراکم در کنار یکدیگر قرار ندهید. همواره یک فاصله مناسب بین گلدان ها را رعایت کنید تا هوا بین گلدان ها گردش کند.

2) معمولاً سفیدک پودری در فصول سرد سال (زمستان و پاییز) روی بنفشه های آفریقایی ایجاد می شود. یکی از دلایل ایجاد سفیدک پودری اختلاف زیاد بین دمای روز و شب است. در فصل های سرد سال، دمای شب کم شده و دما در روز افزایش پیدا می کند. توصیه می شود که اگر بنفشه ها یتان را پشت پنجره قرار می دهید فاصله مناسب را از پنجره رعایت کنید (حدود 30 تا 40 سانتیمتر) تا گل های زیبایتان از سرمای شب در امان باشند.

3) اگر سفیدک پودری را روی گل ها و غنچه های بنفشه آفریقایی خود مشاهده کردید، حتماً گل ها و غنچه ها را جدا کرده و دور بیندازید.

4) سفیدک پودری فقط روی سطوح گیاه ایجاد می شود (ساقه، برگ یا گل ها). اگر سفیدی هایی روی سطح خاک مشاهده نمودید با سفیدک پودری اشتباه نگیرید. سفیدی های سطح خاک معمولاً تجمع باکتری های خاک هستند که برای گیاه مضر نیستند.

 

2- بیماری کنه سیکلمه (cyclamen mites)

کنه سیکلمه جزو آفت های خطرناک بنفشه آفریقایی به شمار می رود. کنه سیکلمه با چشم قابل مشاهده نیست ولی به واسطه عوارضی که روی برگ ها و ظاهر گیاه برجا می گذارد می توان پی به حضور آن برد. این حشره از شیره ساقه گیاه و برگ های جوان تغذیه می کند و به همین دلیل در شروع حمله به بنفشه آفریقایی، ابتدا مرکز گیاه را درگیر می کند و در مراحل بعدی به برگ  های بیرونی تر گیاه انتقال پیدا می کند.

بنفشه های آفریقایی که درگیر این آفت می شوند، غالباً از شکل زیبا و ظاهر سرحال خود خارج می شوند. علائمی چون فشردگی مرکز بوته، ترد شدن برگ های مرکزی، کوتاه شدن ساقه ها، در هم پیجیدن برگ ها و در نهایت توقف رشد گیاه، رشد غیر عادی پرزهای روی برگ ها، معمولاً دلایل وجود کنه سیکلمه هستند.

نمونه تصاویر مربوط به بنفشه های آفریقایی که درگیر آفت کنه سیکلمه شده اند را در زیر می توانید ببینید.

 

                                                                                                                      

از آنجا که پیشگیری از این آفت نسبت به درمان آن راحت تر صورت می پذیرد، پیشنهاد می گردد، برای جلوگیری از آلوده شدن بنفشه های زیبایتان، نکات زیر را مورد نظر قرار دهید:

1) از هر جایی بنفشه آفریقایی تهیه نفرمایید. همیشه از مکان هایی بنفشه آفریقایی بخرید که از سلامت گلهایشان اطمینان داشته باشید. در بسیاری از گلفروشی ها، بنفشه آفریقایی در کنار گیاهان دیگر آپارتمانی نگهداری شده و به فروش می رسند که همان عامل می تواند سبب انتقال احتمالی کنه سیکلمه به بنفشه های آفریقایی باشد.

2) بعد از خرید گلدان جدید بنفشه آفریقایی، حتماً گیاه جدید را به مدت دو ماه قرنظینه نموده و جدا از سایر بنفشه های آفریقایی خود نگهداری نمایید. قرنطینه گیاه جدید باعث می شود تا بیماری های احتمالی به سایر بنفشه های شما انتقال پیدا نکرده و شیوع پیدا نکند.

3) در موقع تعویض خاک یا تعویض گلدان بنفشه های آفریقایی زیبای خود، حتماً از پاکیزه بودن ابزار و ظروف کاشت اطمینان حاصل نمایید.

اما اگر بنفشه آفریقایی شما به کنه سیکلمه آلوده شد، چه می توان کرد؟

در سال های قبل معمولاً توصیه می شد که از نگهداری گیاه آلوده شده صرف نظر نموده و گیاه را معدوم کنید.

امروزه با ساخت سم کنه سیکلمه، شانس نجات گیاه بسیار بالا رفته است. این سم را می توانید از فروشگاه ویولا تهیه نمایید. توضیحات راجع به سم کنه سیکلمه را اینجا می توانید ببینید.

 

3- پوسیدگی مرکز گیاه

یکی دیگر از مشکلاتی که گهگاه، پرورش دهندگان بنفشه آفریقایی با آن مواجه می شوند، پوسیدگی طوقه یا مرکز گیاه است.

تصاویری که در زیر مشاهده می کنید، نمونه هایی از پوسیدگی طوقه گیاه بنفشه آفریقایی می باشد.

                                                           

دلایل مختلفی برای پوسیدگی مرکز بنفشه آفریقایی وجود دارد که در ادامه به ذکر آن ها می پردازیم:

1) بزرگ بودن سایز گلدان در مقایسه با سایز گیاه. (توجه کنید که گلدان های بنفشه آفریقایی باید کوچک باشند، قطر دهانه گلدان بنفشه آفریقایی باید یک سوم قطر گیاه باشد)

2) آبیاری بیش از حد.

3) خاک نامناسب و سنگین که مناسب بنفشه آفریقایی نباشد.

4) ریزش آب در مرکز گیاه و باقیماندن آب در طوقه بنفشه آفریقایی که باعث پوسیدگی مرکز گیاه خواهد شد.

طوقه گیاه بنفشه آفریقایی جزو حیاتی ترین بخش های آن می باشد، زیرا رشد گیاه و رویش برگ های جدید، از مرکز آن اتفاق می افتد و باید گفت که اگر مرکز گیاه به هر دلیل از دلایل ذکر شده در بالا از بین برود، متاسفانه گیاه از بین خواهد رفت و نمی توان نجاتش داد.

برای پیشگیری از این اتفاق، حتماً نکات مربوط به خاک مناسب، سایز گلدان و میزان آبیاری را رعایت فرمایید.

 

4- تریپس (Thrips)

یکی از آفت هایی که بنفشه آفریقایی به آن دچار می گردد، تریپس است.

تریپس حشره ای بسیار ریز است که با چشم قابل مشاهده نیست. این حشره داخل گل های بنفشه آفریقایی تخم ریزی می کند و از گرده گل ها تغذیه می کند. تریپس بالغ، به راحتی پرواز کرده و از گلی به گل دیگر می رود. اگرچه وجود این آفت در گیاه به اندازه کنه سیکلمه آسیب زننده و خطرناک نیست، اما به هر حال باعث کوتاه شدن عمر گل های گیاه و از بین رفتن سریع گل های بنفشه آفریقایی خواهد شد.

تشخیص وجود تریپس در بنفشه آفریقایی نیازمند دقت است. اگر بنفشه آفریقایی به تریپس دچار شده باشد، معمولاً گرده زرد رنگ روی گلبرگ های گیاه مشاهده می شود. این گرده های زرد رنگ در حقیقت، گرده گل بنفشه آفریقایی هستند. از آنجا که تریپس در مرکز گل تخم ریزی می کند، به محض بیرون آمدن حشرات از تخم ها، کیسه گرده گیاه، پاره شده و گرده های زرد رنگ روی گل برگها ریخته می شوند. گرده ها روی گلبرگ های با رنگ تیره، راحت تر قابل مشاهده هستند و معمولاً تشخیص گرده روی گلبرگ های دارای رنگ سفید یا رنگ های روشن مشکل تر است.

اگر شک دارید که بنفشه آفریقایی شما به تریپس مبتلا شده است یا خیر، میتوانید به آرامی به مرکز گل گیاه (کیسه زرد رنگ) ضربه بزنید، در صورتی که کیاه شما به تریپس مبتلا شده باشد، حشرات ریز کرم رنگ به سرعت از کیسه گرده خارج شده و روی گلبرگ های گل شروع به حرکت می کنند.

تصاویر زیر نشان دهنده گلبرگ های آلوده به تریپس می باشد.

                                                                                                                   

راه های مقابله با تریپس (Thrips) چیست؟

طبق معمول، بهترین راه مقابله پیشگیری است.

1) حتماً بنفشه آفریقایی را از مکان های معتبر که به سلامت گلهایشان اطمینان دارید تهیه فرمایید.

2) بنفشه های آفریقایی که جدید خریداری می کنید قرنطینه کنید و تا مدت دو ماه از سایر بنفشه هایتان دور نگه دارید. این کار باعث می شود که اگر گیاهان جدید احتمالاً به تریپس آلوده باشند به بقیه گلهایتان منتقل نگردد.

3) فصل بهار و اوایل تابستان، زمان تکثیر و تخم ریزی این حشره در طبیعت است، لذا احتمال آلوده شدن بنفشه آفریقایی در این فصول بیشتر است. توصیه می شود بعد از ورود به منزل، ابتدا دست هایتان را به دقت با آب و صابون بشویید و لباسهایتان را تعویض کنید و سپس سراغ بنفشه هایتان بروید. زیرا تریپس می تواند به آسانی توسط لباس ها و دست هایتان به گیاهانتان منتقل گردد.

راه درمان تریپس (Thrips) چیست؟

اگر به هر دلیل بنفشه آفریقایی شما به تریپس آلوده شد، توصیه می شود مراحل زیر را انجام دهید:

1) گل ها و غنچه هایی را که روی بنفشه آفریقایی شما روییده اند جدا کرده و دور بیندازید.

2) از آنجا که تریپس علاوه بر مرکز گیاه، در داخل خاک تخم ریزی کرده و تکثیر می شود توصیه می شود که گیاهانتان را با سم مخصوص حشره بنفشه آفریقایی سمپاشی نمایید. با اینکار فرصت رشد و تکثیر مجدد به این آفت داده نخواهد شد. توضیحات مربوط به سم حشره را می توانید در اینجا بخوانید. 

 

5- مگس سیاه

اگر تا بحال در منزل یا محل کار تجربه نگهداری از چند گیاه آپارتمانی را داشته اید، به احتمال بسیار زیاد با حشرات سیاه رنگ و ریز که نسبتاً به سرعت در اطراف گلدان ها پرواز می کنند مواجه شده اید. این مگس های ریز و سیاه رنگ در خاک گلدان ها تخم ریزی می کنند، از بقایای گیاهی پوسیده در خاک تغذیه می کنند و به سرعت تکثیر می شوند. البته این مگس های سیاه رنگ برای گیاهان شما، از جمله بنفشه آفریقایی مضر نیستند و به آن آسیب نمی زنند، اما در کل این حشره برای خود شما ناخوشایند و مزاحم است، به ویژه آنکه معمولاً بقایای مرده این مگس ها اطراف گلدان ها می ریزد و منظره نازیبایی ایجاد می کند. از مهم ترین دلایلی که باعث ایجاد این حشرات می شوند می توان به استفاده از خاک های نامرغوب و آلوده برای گیاه و همچنین آبیاری زیاد گیاه اشاره نمود. طبق معمول، همیشه که پیشگیری قطعاً بهتر از درمان است، پیشنهاد می کنیم از خاک های مطمئن و با کیفیت استفاده نمایید و از آبیاری بیش از حد گیاهانتان پرهیز نمایید.

اما اگر گلدان های بنفشه آفریقایی دچار مشکل مگس سیاه، برای مقابله چه کاری می توان انجام داد؟ 

در قدم اول آبیاری را کاهش دهید و همزمان از چسب های جذب کننده حشرات استفاده کنید. از آنجا که تخم ریزی این حشرات در نزدیکی سطح خاک انجام می شود و به شدت نسبت به خشکی حساس است، با کاهش آبیاری و خشکی سطح خاک، درصد زیادی از این مگس ها از بین خواهند رفت. ولی برای درمان قطعی و اثربخشی در زمان کوتاه تر می توانید از سم حشره استفاده نمایید.

   

 

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

رضا :
1 0
سلام من تاز بنفشه افریقایی رو به گلدان دیگری منتقل کردم و یکبار از بالا سطح خاک رو خیس کردم وواسه خاک نیز از مخلوط خاک برگ و مرلین استفاده کردم ولی برگ ها شل و کمکم
مدیریت : پاسخ به رضا
0 0
سلام. بعد از تعویض گلدان بنفشه آفریقایی حتما باید به مدت دو هفته گیاه را زیر کیسه شفاف پلاستیکی قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری بنفشه آفریقایی می توانید پکیج آموزشی ویدیویی ویولا را از طریق همین سایت یا به شکل حضوری از فروشگاه ویولا تهیه نمایید. برای راهنمایی بهتر تصویر گیاهتان را برای خانم کاشفی مدیریت فروشگاه ارسال نمایید. 09374549357
:
2 1
کم کم برگ ها قهوه ای و شل شد .گل من داره خشک میشه ایا
مدیریت : ویولا
1 0
قهو ای و شل شدن برگ ها به دلیل دمای بالای محل نگهداری گلها می باشد.
:
0 0
ممنون از راهنمایی های خوبتان
مرضیه :
0 1
سلام وقتتون بخیر بزگهای خارجی بنفشه ی من شل و آویزون شده گلم یه مخزن آب داره که از طریق یه نخ به گلدون وصله و همیشه بهش آب میرسه از جایی که خریداری کردم پرسیدم گفت بخاطر گرماست ولی من حس خوبی به مخزنش ندارم ممکنه گلم پوسیده شده باشه؟علائم پوسیدگی چیه چجوری باید متوجه بشم؟
مدیریت : پاسخ به مرضیه
1 0
روش آبیاری شما آبیاری فتیله ای هست. همیشه نباید داخل مخزن آب باشه. پیشنهاد میکنم در بخش آنوزشی ویدیوی آنوزش روش فتیله ای را ببینید. اگر بازهم سوال داشتید میتونید تماس بگیرید ۰۹۳۷۴۵۴۹۳۵۷ ۰۹۳۵۹۰۰۲۰۶۳
صبا :
0 0
سلام حدود چند ماه پیش یکی از گل اای بنفشه قرمز من برگ هاش کمی نرم شد و دیگه رشد نکرد و گیاه زنده بود ولی معلوم بود بیماره بعد چند هفته بعد هم برگا دونه دونه خشک شدن،حالا دوتا دیگه هم این مشکل رو دارن،آبیاری مناسبه،نور و دما هم و گلدانشون هم مناسبه،فقط هم رنگ های قرمز دچار میشن بقیه رنگا سالمن،فقط بع یه چیز شک دارم که کود بنفشه دادم بهشون تو سن و سایز خیلی کم،از اینه یا بیمار شدن؟ممنون میشم راهنماییم کنید
مدیریت : پاسخ به صبا
0 0
سلام میتونید به شماره های زیر پیام بدید تا راهنماییتون کنیم ۰۹۳۷۴۵۴۹۳۵۷ ۰۹۳۵۹۰۰۲۰۶۳ ۴۴۲۲۹۹۲۳
سیدحبیب :
0 0
سلام من گلدون بنفشم برکاش اویزون شده میشه لطفآ راهنماییم کنید . تشکر
مدیریت : پاسخ به کاربر میهمان
1 0
سلام. میتونید تصویر گیاهتون را ارسال کنید تا راهنماییتون کنیم. ۰۹۳۷۴۵۴۹۳۵۷
احمدی :
0 0
سلام .من حدودا 70 نوع واریته دارم حدودا دو هفته پیش متوجه شدم ک طوقه بنفشه هام سفید شدن و حالت پوسیدگی دارن .تا جایی ک تونستم کنترلشون کردم ولی متاسفانه بینتیجه بود.الان تمام گیاه هام درگیر شده حتی گیاهچه هام .با تجربه قبلی که دارم راجب کنه سیکلامن میتونم بگم سیکلامن نیست .اب دهیم خوب بوده دماشون هم همینطور.لطفا راهنماییم کنید چیکار باید بکنم .مرکز گیاه هام همشون پوسیدن نگنگرانم گیاه چه های جدیدم هم دبپوسن
مدیریت : پاسخ به احمدی
0 0
سلام. احتمالا دچار شپشک خاک شده اند. برای راهنمایی دقیقتر تصویر گیاهتون را برای ما ارسال کنید تا پاسخ بدهیم. ۰۹۳۷۴۵۴۹۳۵۷ ۰۹۳۳۶۱۸۱۴۰۱
جنتی :
0 0
سلام من بنفشه افریقاییم برگهاش سفیدک زده و برگهاش شل شده دارن از بین میرن میشه راهنماییم کنین باید چیکار کنم تا خوب بشن
مدیریت : پاسخ به جنتی
0 1
با سلام. برای راهنمایی لازم هست عکس گیاهتون را برای ما ارسال کنید. می توانید از طریق تلگرام یا واتساپ تصویر گیاه را برای ما بفرستید. فروشگاه ویولا مشاوره آنلاین رایگان برای رفع مشکل به شما ارائه می دهد. 09374549357
دانیال :
1 1
با سلام به ساقه ی گل بفشه های من یک افت سفیده و پودری شکل افتاده اگه اشتباه نکنم کنه سیکلمه است نحوه ی از بین بردنش چیست
مدیریت : پاسخ به دانیال
0 0
با سلام. آفتی که شما به آن اشاره کردید، کنه سیکلمه نیست؛ بلکه شپشک آرد آلود هست. کنه سیکلمه با چشم قابل دیدن نیست. برای درمان آفت شپشک آرد آلود نیاز هست گیاهتون سمپاشی بشه. سم مخصوص این آفت در فروشگاه ویولا موجود است. می توانید حضوری به فروشگاه مراجعه کنید یا اینکه با شماره های ما تماس بگیرید تا براتون ارسال بشه. 093590002063- 09374549357- 44229923
اسكويي :
0 0
سلام روى برگهاى بنفشه اى من چيزهاى مثل پنيه هست به احتمال زياد افت هست حتى روى ساقه هانميدونم بايد چيكار كنم لطفا راهنمايي كنيد
مدیریت : پاسخ به اسکویی
0 0
با سلام. به احتمال زیاد گیاهتون دچار شپشک آرد آلود شده است. برای این آفت، سم مخصوص در فروشگاه ویولا موجود است. میتوانید حضوری به فروشگاه مراجعه کنید، یا با شماره های تماس نوشته شده در سایت تماس بگیرید تا براتون ارسال کنیم. 09374549357- 44229923
محمد شير محمدى :
0 0
بنفشه هاى من تعداديش شپشك سفيد زده كه داخل سفيدك خانورى زرد رنگ است
مدیریت : پاسخ به محمد شیر محمدی
0 0
با سلام. لطفا تصویر گیاهتون را از طریق واتساپ یا تلگرام ارسال کنید. 09374549357
میترا :
0 0
سلام..لکه های قهو ه ایی رنگ روی برگهای بنفشه آفریقاییم ظاعر شده..و ظاهر برگها زشت شده ..لبه ی برگها خورده شده ..برگ ها دچار پیچ خوردگی شدن..خودم فک میکنم کنه سیکلمه باشه ولی راه درمانشو نمیدونم..لطفا راهنماییم کنید..تشکر
مدیریت : پاسخ به میترا
0 0
با سلام. احتمال داره کنه سیکلمه باشه. فروشگاه بنفشه آفریقایی ویولا پشتیبانی 24 ساعته آنلاین و رایگان ارائه می دهد. میتوانید تصویر گیاهتون را برای ما ارسال کنید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه مشاوره حضوری دریافت کنید. شماره های تماس جهت ارسال تصاویر : 09374549357- 09336181401
رحمتی :
0 0
سلام وقت بخیر چند وقته روی برگای بنفشه آفریقایام رگه های سفید افتاده لطف میکنین راهنمایی بفرمایید
مدیریت : پاسخ به رحمتی
1 0
سلام. لطفا تصویر گیاهتون را از طریق تلگرام یا واتساپ برای ما ارسال کنید. تا راهنماییتون کنیم. ۰۹۳۷۴۵۴۹۳۵۷ و ۰۹۳۳۶۱۸۱۴۰۱
شهنا ز :
0 0
برگهای گلم دچار لکه های قهوه ای شده
مدیریت : پاسخ به شهناز
0 0
لطفا تصویر گیاهتون را برای ما از طریق تلگرام یا واتساپ ارسال کنید تا راهنماییتون کنید. 09374549357 09336181401
ندا حسن پور :
0 0
سلام من یه گلدون بنفشه افریقایی دارم که حدود یساله و الان دو تا بوته در یه گلدونه میخواستم بدونم که بوته ها رو جدا کنم و یا برگها رو برای رشد بهتر بچینم
مدیریت : پاسخ به ندا حسن پور
0 0
سلام. توصیه ما این هست که حتما بوته ها را از هم جدا کیند چون در مورد بنفشه آفریقایی باید ر بوته داخل یک گلدان مجزا کاشته شده باشه. اما باز هم برای راهنمایی بیشتر میتونید به شماره های ما در تلگرام یا واتساپ پیام بدید تا راهنماییتون کنیم. 09374549357 و 09336181401
داداشی :
0 1
سلام وقت بخیر،برگ های پایین یکی از بوته های جوان بنفشه ی من دونه دونه دارن شل و آویزان میشن و بعدش از بین میرن، ریشه رو چک کردم، سالمه، علت چی میتونه باشه؟
مدیریت : پاسخ به داداشی
0 0
سلام. باید تصویر گیاهتون را برای ما از طریق واتساپ یا تلگرام ارسال کنید تا بهتون پاسخ بدیم. شماره های ما : 09336181401 و 09374549357
پريوش :
0 0
سلام وقت بخير همه ى بنفشه آفريقايى هاى من يه سفيدك خاصى شبيه قارچ روشون ميزنه كه پودرى نيست و لى بصورت نقاط سفيد گرد هستن كه اولش ريز هستن ولى بعد از چند روز درشت ميشن و دارن زياد ميشن ... من از اسپرى قارچ كش استفاده كردم اما تاثير نداشت لطفا راهنمايى كنيد سپاس
مدیریت : پاسخ به پریوش
0 0
سلام. احتمال زیاد مبتلا به آفت شپشک آرد آلود شده اند. قابل درمان هست اما با قارچ کش درمان نمیشه. باید با سم جشره سمپاشی کنید. سم حشره مخصوص بنفشه آفریقایی داخل فروشگاه داریم میتونید حضوری تشریف بیاورید تهیه کنید یا سفارش بدید براتون ارسال بشه. برای راهنمایی دقیقتر هم میتونید تصویر گیاهتون را برای ما از طریق واتساپ یا تلگرام ارسال کنید تا بهتون پاسخ بدیم. شماره های ما : 09336181401 و 09374549357
فروغ :
0 0
درود بر شما بنفشه های افریقایی را هر وقت اب میدهم برگهای ان دونه دونه له میشوند البته اب دهی هم از زیر و هم از رو هست در هر دو حالت این اتنفاق میافتد.در ضمن گل بنفشه های افریقایی من زود پژمرده می شوند و میافتند. لطفا راهنمایی ام کنید
مدیریت : پاسخ به فروغ
1 0
سلام. دلایل مختلفی میتونه باعث پژمردگی برگها و از بین رفتن غنچه ها باشه اما مهمترینشون عدم آبیاری به موقع هست. میتونید تصویر گیاهتون را از طریق تلگرام یا واتساپ برای ما ارسال کنید تا پاسخ دقیق بهتون داده بشه ۰۹۳۷۴۵۴۹۳۵۷ _ ۰۹۳۳۶۱۸۱۴۰۱
نازنین :
0 0
با سلام و خسته نباشید گل بنفشه ی من یه چیزی مثل پودر سفید روی برگ هاش به وجود اومده بکیش اینطوری شد و کلا مرد حالا یکی دیگه هم اینجوری شده .چه سمی بگیرم و دلیلش چیه ؟
مدیریت : پاسخ به نازنین
0 0
سلام. سلامت باشید. سفیدی های بوجود آمده، اگر حالت پودری دارن و چسبناک نیستن، بیماری قارچی هستن و برای رفع اون ها باید از فروشگاه یا سایت ویولا، قارچ کش مخصوص تهیه کنید ولی اگر این سفیدی ها حالت چسبناک و پراکنده دارن، بیماری شپشک آردالود هست و باید سم مخصوص حشره از فروشگاه یا سایت تهیه کنید. جهت اطمینان بیشتر میتونید تصویر گیاه رو به این شماره تلگرام یا واتس آپ کنید: 09336181401
سدنا :
0 0
سلام وقت بخیر من بنفشه هام برگ هاش به سمت بیرون چروک شدن البته برگ ها خشک نشدن فقط به سمت بیرون جمع می شن و رشدش هم متوقف شده میشه لطفا راهنمایی کنید.
مدیریت : پاسخ به سدنا
0 0
سلام. وقت شما هم بخیر. لطفا جهت دریافت راهنمایی، تصویر گیاهتون رو به این شماره تلگرام یا واتس آپ کنید: 09336181401
اسماعیلی :
0 0
سلام بنفشه من از قسمت وسط کیاه خراب مشه گیاه جدید نگرفتم ۷ماه که دارم گفتن شپشک آرد زده سم مخصوص استفاده کردم ۲هفت پشت هم ولی مشکل حل نشد شبه افت کنه سیکمه است میخواستم راهنما ی کنیددوبارسم جدید استفاد بکنم امروز داخل زیر گلدانی چیز ریز سفید رنگ دیدم چی به خاطر سم که هفته قبل زدم یا چیز دیگری لطف کنید جواب بدههی ممنون میشم
مدیریت : پاسخ به اسماعیلی
0 1
سلام. وقت شما هم بخیر. لطفا جهت دریافت راهنمایی، تصویر گیاهتون رو به این شماره تلگرام یا واتس آپ کنید: 09336181401
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()